Aktuality

17.1.2018
Zahrádkové osady najdeme nejen po celé kontinentální Evropě, ale i v Británii. V Manchesteru, podobně jako u nás, jen ve větší míře, existují paralelně k zahrádkovým osadám (allotments) i další zahrádkářské aktivity ve městě, které jsou často výsledkem činnosti místních obyvatel. Nejde jen o nám známé komunitní zahrady, jež mohou být součástí klasických zahrádkových osad, ale i o záhonky, truhlíky či květináče ve městě, kde si vypěstované bylinky, rebarboru, cukety může vzít každý, kdo je právě potřebuje.
23.1.2017
Vernisáž výstavy, kterou uspořádal Český zahrádkářský svaz v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (pod záštitou poslance Ladislava Velebného), proběhla 17. ledna 2017. Některé z fotografií jsou z našeho výzkumného archivu, některé další od zahrádkářek a zahrádkářů, se kterými se známe. Bohužel se na výstavu dá dostat jen v případě, že máte pozvánku do Poslanecké sněmovny. Pro představu, jak výstava vypadá, viz fotografie v galerii.
5.1.2017
Jedním z výstupů našeho výzkumu je informační brožurka Zahrádkaření v tisku a plánech: Pražské zahrádkové osady pohledem územního plánování a médií, kterou vydal Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. a kterou si můžete stáhnout v elektronické podobě zde. Pokud byste měli zájem o papírovou verzi, stačí se domluvit s Petrem Gibasem emailem, nebo telefonicky.
31.10.2016
Veřejná diskuse o postavení, roli a budoucnosti přírody a zeleně v životě města.
31.10.2016
Please accept the invitation to attend the roundtable/workshop Nature – home – housing: Negotiating urban space and its development which will take place on Monday, 31 October at the Academic Conference Centre (Husova 4a, Prague) at 10:30. The workshop, consisting of 8 scholarly presentations, offer various perspectives on the changes of the role and shape of urban nature and the environment, the relationship of current urban development policies to urban nature, and the interconnections between nature, housing and home in the city.
30.9.2016
call for papers round table / monothematic issue of Critical Housing Analysis
27.6.2016
Ať už je zkoumáte, nebo jedete na dovolenou, zahrádky potkáte v Evropě všude, třeba i v Lisabonu. V něčem jsou těm našim podobné, v něčem jsou úplně jiné. Hlavně kvůli nedávné (a stále doznívající) krizi jsou lisabonské zahrádky mnohem utilitárnější - jde o místa pěstování zejména zeleniny a najdeme je hlavně v blízkosti sídlišť, dále od centra města. Zároveň v Lisabonu vznikají nejen oficiálně městem podporované osady, ale i samovolně zakládané zahrádky na půdě, která je zrovna k dispozici - mezi domy, na úpatí kopců, na místě zbořené zástavby, u kostela, a pod.
5.5.2016
Začali jsme provádět archivní výzkum. Díky vstřícnosti pracovníků archivu při Institutu plánování a rozvoje jsme získali řadu materiálů k plánování zahrádkových osad, městské přírody i územnímu plánování Prahy obecně. Než budeme pokračovat v jiných archivech, čeká nás zpracování získaných plánů, map a průvodních zpráv. Cílem je porozumět tomu, jak se k zahrádkovým osadám a městskému zahrádkaření v Praze přistupovalo v druhé polovině 20.